כלב השמירה של הדמוקרטיה | סרט תדמית לכנסת ישראל

5.03.2018

האמת, המילה כנסת מעוררת באופן אוטומטי רגשות ציניים. אתה בעיקר חושב על חיקויים בארץ נהדרת ועל הררי הביקורת שנכתבים כל יום בתקשורת הדיגיטלית והמודפסת. ולכן שהתחלנו לעבוד על קמפיין עבור הכנסת הרגשנו שזה המחסום העיקרי, איך מצליחים לדבר על הכנסת מצד אחד בלי נוסטלגיה שרק משקפת את האמירה, איפה הימים של פעם ומצד שני להישאר רלוונטיים ואמינים ולא לזרוק מחמאות ריקות מתוכן.

החלטנו שחייבים להרגיש את המשכן לפני שמדברים בכלל על הכנסת , בדוברות הכנסת ארגנו לנו ביקור עם הדרכה , הרגשנו מיוחדים… אבל אז הבנו שבעצם כל אחד יכול לבקר ולקבל הדרכה. אז עם פחות מיוחדות עלינו לירושלים עברנו בידוק ואופה.. אנחנו במרכז העצבים של הדמוקרטיה בישראל. אתם יכולים לצקצק בלשון אבל שנכנסים פנימה מתרגשים, זה פתאום גדול, חשוב, מרשים ובעיקר מרגיש שלנו, כאילו אתה נוגע בהיסטוריה של הקמת המדינה, של הסיבה שלכולנו יש זהות ישראלית אפילו אם ביום יום אנחנו מדגישים את השונות. פתאום לעשות סרטון תדמית לכנסת , היה נשמע רעיון טוב, אפילו מצוין. אין סיבה שהקונספט של סרטי תדמית לא יבוא לידי ביטוי גם בארגונים שאינם חברות או עסקים במובן הנורמטיבי של המילה.

האתגר השני היה לא להיות עתיק, הכנסת נתפסת לא אחת כטרחנית, מורמת מהעם ולא רלוונטית לשיח הציבורי, בוודאי הצעיר. היה לנו חשוב שהסרטים יתאימו גם למדיה הדיגיטלית, לרשתות החברתית. די דומה לאיך שאנחנו ניגשים להפקת סרטון תדמית לעסק, כך ניגשנו לפה, רק עם ההבנה שבכל זאת מדובר בארגון מסוג אחר.

לא רצינו להזכיר פרסונות ספציפיות, כדי לא לקדם אותם על חשבון הכנסת ולא רצינו לדבר על יוזמות פוליטיות, סקטוריאליות ואחרות. הכנסת למי שבאמת מתעניין זה מקום שבעיקר עוסק בחקיקה והוצאתה לפועל. האנשים שמועסקים שם (לרבות נבחרי הציבור) עובדים קשה, אפילו קשה מאוד.

זה פרלמנט שמאפשר רמת שקיפות גובה ביותר, כזאת שאפשר לראות מי נוכח בכל רגע במשכן, מי תמך בחוק כזה או אחר ולא פחות חשוב מי התנגד… או זה תחילת רעיון. סרט אחד יעשה על שקיפות , על האפשרות שלך כאזרח לקבל מידע, לראות את הדברים בעיינם, בלי ברוקריות מיותרות.

זה נשמע כמו חפירה , אבל לדעתנו זה יצא מדליק; לחצו כאן לסרטון תדמית המלא.

אחרי זה התחיל להיות לנו יותר קל כי כבר הבנו את המנגנון, זה צריך להיות סרט על תופעה רחבה, לא על מישהו או אירוע מסוים, צריך למעשה סרט מוצר יותר מאשר סרט תדמית, צריך להציג את הכנסת כמוצר. אסור שאנשים יחשבו על האנשים שמכהנים בכנסת כחזות הכול. הכנסת היא רעיון, היא אנדלס, היא הרבה פחות פוליטית ממה שאנחנו מרגישים כלפיה. היא מאפשרת לנו לחיות את חיינו כאן, גם ברמה הפרקטית אבל יותר חשוב, ברמת הידיעה שיש לנו כאן מקום משותף. למרות כל חלוקי הדעות בנינו יש כאן כתובת שכל אחד יכול למצוא איך להתחבר אליה. ואז זה קפץ, צריך להכיר את הכנסת יותר טוב, לא על החקיקה או על הפוליטיקה, דווקא על הדברים שכביכול הם שוליים אבל למעשה הם הבסיס לרעיון ולפועלו של המשכן. לערכים שהוא משקף, לידיעה שיש שכל הזמן חושב, גם לטווח הארוך על איך אנחנו נראה פה.

דברים שלא ידעתם על הכנסת:

יצא חמוד, אי אפשר להגיד שלא.

מי חשב שיש בכנסת כלביה, זה סתם דוגמה למשהו שאנחנו כאזרחים לא יודעים על המקום הזה.

החיים שלנו הם סרט ישראלי, הכנסת זה אולם הקולנוע של הסרט הזה. תהנו


מגזין Market Master

דברו איתנו

דרך מנחם בגין 88 תל-אביב מיקוד 6713835

טל: 077-5125110

פקס: 077-5125113

talk@marketmaster.co.il

יצירת קשר